20 lipca, 2024
Remont mieszkania

Co musisz wiedzieć o remoncie mieszkania? Proste porady

Remont mieszkania, a wykończenie

Co musisz wiedzieć o remoncie mieszkania? To pytanie, które zadaje sobie osoba planująca takie prace we własnym domu, czy mieszkaniu. Po pierwsze musi ona umieć odróżnić remont od wykończenia. W przypadku tego drugiego ma o tyle łatwiej, że staje przed nią pusta przestrzeń, którą jako inwestor, praktycznie od razu może zacząć zagospodarowywać. W zależności od stanu deweloperskiego, w jakim jest oddany jego dom, czy mieszkanie, pozostaje mu zazwyczaj tylko przygotowanie danego podłoża do obróbki i może brać się do malowania, flizowania, czy kładzenia podłogi. Gruntowanie ścian, czy wykonanie gładzi, nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, więc łatwo każdy może je wykonać. 

Inaczej ma się sytuacja w przypadku remontu mieszkania już wykończonego, na przykład zakupionego z rynku wtórnego lub po kilku latach użytkowanego. Zaczynając taki remont, każdy wykonawca, przed położeniem nowych materiałów, staje przed dodatkowym zadaniem usunięcia starego elementu np. podłogi w salonie, czy płytek w łazience. Jak może zauważyć w tym przypadku ma przed sobą podwójną pracę związaną z usunięciem poprzednich materiałów i ponownym przygotowaniem podłoża. Nie może zapomnieć także o zaplanowaniu wcześniej, w jaki sposób i gdzie, pozbyć się elementów starego wykończenia, czy wyposażenia, takiego jak: stare meble, gruz budowlany i tym podobne.

Remont na własną rękę, czy zatrudnienie firmy wykończeniowej?

Odpowiedź na to pytanie uzależnione jest od kilku czynników. Wszystko zależy od tego, jak dobrze planujący remont czuje się w pracach budowlanych i wykończeniowych, jak duży ma być remont, ile chce przeznaczyć funduszy oraz kiedy planuje go zakończyć. Jeśli remont dotyczy jednego pomieszczenia, nie ma presji czasu, i zależy mu na jak najniższych kosztach, to powinien spróbować własnych sił. Natomiast w sytuacji, gdy chce wyremontować cały dom, czy mieszkanie, w jak najkrótszym czasie, warto, aby skorzystał z ofert firm wykończeniowych. Jeśli wybierze odpowiednich fachowców, ma gwarancje dobrze i szybko wykonanego remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *