23 maja, 2024
jak urządzić ogród

Jak urządzić ogród by móc miło spędzać w nim czas?

Zamieszkanie we własnym domu oddalonym od centrum miasto to często spełnienie wieloletnich marzeń. Poszczególne pomieszczenia przygotowane są pod nasze potrzeby. Wnętrza urządzone zgodnie z oczekiwaniami i modą. Jednak sam dom to nie wszystko. Bardzo ważne jest otoczenie budynku, ogrodzenie, chodniki a przede wszystkim ogród.

Przydomowy ogród strefą relaksu

Często, kiedy planujemy budowę lub kupno domu, planujemy także jego otoczenie. Zastanawiamy się nad wyglądem całej działki. Miejscem, gdzie będziemy spędzać czas, gdzie będą się bawiły dzieci, gdzie będziemy przyjmować naszych znajomych na grillu. Jak urządzić ogród by spełniał te warunki i był miejscem przyjemnego wypoczynku?

Przydomowy ogród kojarzy się przede wszystkim z trawnikiem. Piękny, zadbany trawnik może być wizytówką domu. Jednak stworzenie takiej przestrzeni nie jest proste, a do tego wymaga sporo pracy. Najważniejsze to wybrać odpowiedni gatunek trawy, wysiać ziarna o odpowiedniej porze, a potem ją kosić, nawozić, nawadniać, dokonywać aeracji i wertykulacji. Można także położyć trawę z rolki, ale i o nią trzeba tak samo zadbać.

Piękna i charakteru dodadzą także wyspy kwiatowe. To dodatkowa praca, ale przynosząca niezwykłe efekty. Musimy jednak wiedzieć jakie kwiaty, w której części ogrodu mogą rosnąć. Jaką muszą mieć glebę, czy wolą słońce, czy cień, czy mają mieć mokro, czy sucho?

Bardzo efektownym elementem ogrodu może być tak zwany skalniak, szczególnie jeżeli pojawi się tam także oczko wodne lub szemrzący strumyk. Utrzymanie takiego skalniaka, wbrew pozorom nie jest wcale trudne.

Dodatkowo piękno naszego ogrodu podkreślą odpowiednie meble, huśtawka, drewniana altana, porośnięta roślinami pergola, zadbane kręte alejki czy odpowiednio dopasowane krawężniki. Nieodzownym elementem są także krzewy i drzewa.

Jeżeli nie wiemy jak urządzić ogród, nie mamy na to czasu albo po prostu nie lubimy pracy w ogrodzie, możemy zatrudnić firmę ogrodniczą. Specjaliści nie tylko pomogą w założeniu naszej strefy relaksu, ale także mogą dbać o nią w późniejszym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *