11 czerwca, 2024
dostawcy energii w polsce

Jak prąd elektryczny trafia do mojego gniazdka?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd prąd bierze się w Twoim gniazdku? Wszyscy wiemy, że płynie on specjalnymi kablami wysokiego napięcia nad ziemią, lub w sieci pod ziemią, jeśli mamy do czynienia z dużym miastem. Wytwarzanie i dystrybucja prądu do odbiorców to skomplikowany proces, nad którym codziennie czuwa bardzo wielu wykwalifikowanych specjalistów. W artykule postaramy się wyjaśnić, jak funkcjonują dostawcy energii w Polsce, skąd bierze się prąd w Twoim gniazdku, oraz jak możesz go oszczędzać.

Skąd bierze się prąd?

W Polsce funkcjonują różni dostawcy energii, jednak większość zapotrzebowania mieszkańców naszego kraju na energię elektryczną zaspokajane jest dzięki węglowi. „Czarne złoto” wydobywane z coraz większych głębokości pod ziemią jest rozdrabniane i palone w temperaturach przekraczających 500 stopni Celsjusza, dzięki czemu mogą działać specjalne turbiny, które są wprawiane w ruch, a dzięki ich pracy powstaje prąd elektryczny.

Dostawcy energii w Polsce korzystają także z innych źródeł produkcji prądu – istnieją przecież elektrownie wodne czy wiatrowe, które pięknie przyozdabiają krajobraz, jednak nadal najwięcej dostawców energii w Polsce korzysta z tradycyjnej metody spalania węgla. W Polsce mamy go jeszcze całkiem dużo, dlatego swoją produkcję energii opieramy w większości na węglu.

Czy wiedziałeś, że prąd powstaje dzięki spalaniu węgla? Taka informacja może wydawać się oczywista dla dostawcy energii, jednak przeciętny odbiorca nie zawsze zastanawia się, skąd bierze się prąd w jego gniazdku.

Jak oszczędzać prąd?

Spalanie węgla to stara, efektywna i całkiem tania metoda produkcji energii elektrycznej, jednak ma ona także swoje minusy. Podczas produkcji prądu w procesie spalania węgla wytwarza się szkodliwy dla środowiska naturalnego i ludzi dwutlenek węgla. Znamy bardzo dobrze jego negatywny wpływ na rośliny i organizmy, dlatego powinniśmy ograniczyć jego wytwarzanie – na przykład poprzez ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Aby zacząć oszczędzać na prądzie, co wyjdzie na dobre twoim oszczędnościom oraz środowisku, zawsze odłączaj ładowarkę od kontaktu, kiedy nic nie ładujesz, gaś światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, staraj się ograniczyć używanie sprzętów elektrycznych takich jak szczoteczka do zębów, którą możesz zamienić na tradycyjną, nie susz włosów, kiedy nie musisz… Sposobów na oszczędzanie energii jest naprawdę wiele – także ty możesz przyczynić się do ochrony naszej planety – wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka nawyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *