13 grudnia, 2024
pojemnik olej opalowy

Funkcjonalny pojemnik na olej opałowy

Funkcjonalny pojemnik na olej opałowy jest niezbędnym elementem instalacji olejowej, który pozwala w pełni cieszyć się zaletami tego rozwiązania grzewczego. Dostępne na rynku zbiorniki na olej opałowy oferowane są w wielu modelach. Zazwyczaj różnią się od siebie pojemnością oraz materiałem wykorzystanym do produkcji. Do najpopularniejszych zbiorników na olej opałowy, z pewnością zaliczyć można pojemniki jednopłaszczyznowe lub dwupłaszczowe. Co je wyróżnia oraz co warto wiedzieć przed zakupem funkcjonalnego pojemnika na olej opałowy?

Funkcjonalny pojemnik na olej opałowy – czym się charakteryzuje?

Pojemniki na olej opałowy najczęściej wykonywane są z polietylenu – popularnego tworzywa sztucznego, wykorzystywanego do produkcji elementów przemysłowych. Dzięki tego typu materiałowi, zbiorniki odznaczają się lekkością i wytrzymałością. Aktualnie do najpopularniejszych pojemników na olej opałowy należą: 

  • Jednopłaszczyznowe zbiorniki na olej opałowy – dostępne są w różnych pojemnościach – od kilkuset do kilku tysięcy litrów. Pojemniki olejowe tego typu mogą być zamontowane zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Ich konstrukcja chroni zawarte w nich paliwo przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Dwupłaszczyznowe zbiorniki na olej opałowy – tego rodzaju modele składają się z wewnętrznego zbiornika i zewnętrznej pokrywy ochronnej. Dodatkowo pomiędzy płaszczyznami znajduje się przestrzeń, która pełni funkcję naturalnej izolacji termicznej.

Jednopłaszczyznowy zbiornik na olej opałowy

Jednopłaszczowy zbiornik na olej opałowy najczęściej produkowany jest z wielogatunkowego tworzywa sztucznego. Oferowane przez znanych producentów pojemniki olejowe, dostępne są w różnych pojemnościach – od 200 l do 9000l. Ponadto zbiorniki mogą mieć różne kształty, które ułatwiają dobór odpowiedniego kontenera do potrzeb konkretnej nieruchomości. Funkcjonalny, jednopłaszczyznowy pojemnik na olej opałowy posiada: 

  • właz rewizyjny, 
  • króciec wlewowy gwintowany zewnętrznie, 
  • dwa króćce gwintowane wewnętrznie,
  • króciec z zainstalowanym odpowietrznikiem. 

Niektóre modele mają możliwość doposażenia pojemnika w dodatkowe elementy, umożliwiające komfortowy pobór oleju opałowego Ekoterm

Dwupłaszczyznowy zbiornik na olej opałowy 

Dwupłaszczyznowy zbiornik na olej opałowy składa się z wewnętrznego zbiornika i zewnętrznej pokrywy ochronnej. To rozwiązanie konstrukcyjne daje pewność, że olej opałowy w razie awarii jednej z warstw nie wycieknie, powodując zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Dodatkowo pomiędzy płaszczyznami znajduje się przestrzeń pełniąca funkcję izolacji termicznej. Co więcej, olej opałowy umieszczony we wnętrzu dwupłaszczyznowego zbiornika nie ulega wpływom zarówno wysokich temperatur w lecie, jak i drastycznym spadkom temperatur w zimie. Aby chronić pojemnik na olej opałowy przed wychłodzeniem, wystarczy doposażyć go w dodatkową taśmę grzewczą z termostatem. Dwupłaszczyznowy pojemnik na olej opałowy posiada:

  • włazy rewizyjne, 
  • króciec gwintowany zewnętrznie, 
  • wskaźnik poziomu oleju,
  • czujnik wycieku. 

Pojemnik na olej opałowy przepracowany

Pośród wielu rodzajów zbiorników na olej opałowy, dostępne są także specjalne modele do magazynowania oleju przepracowanego. Ich głównym zadaniem jest bezpieczne przechowywanie zużytego paliwa, w celu jego powtórnego wykorzystania lub utylizacji. Funkcjonalne pojemniki na olej opałowy przepracowany, umożliwiają bezpieczne składowanie cieczy. Gwarantuje to nieprzepuszczalna obudowa, odporna na czynniki zewnętrzne.

Warto dodać, że pojemniki na olej przepracowany zapobiegają również wpuszczaniu wilgoci i powietrza do wnętrza zbiornika oraz umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury oleju opałowego. Wydajne i funkcjonalne pojemniki na olej przepracowany, są gwarancją utrzymania jakości magazynowanej cieczy na wysokim poziomie. Jest to istotne zwłaszcza przy powtórnym wykorzystaniu surowca lub jego ewentualnym skupie.

Pojemnik na olej opałowy – pewność bezpieczeństwa energetycznego

Ogrzewanie wysokiej jakości olejem opałowym, np. takim jak Ekoterm, pozwala na osiągnięcie całkowitej niezależności od sieci gazowej. Jest to kluczowa zaleta, zwłaszcza w dobie narastających problemów z bezpieczeństwem energetycznym. Niestety wybór odnawialnych źródeł energii, wciąż wiąże się z wysokimi kosztami instalacji i użytkowania. Ponadto coraz częstsze kłopoty z dostawami gazu zmuszają użytkowników do sięgania po alternatywne rozwiązania, do których należy ogrzewanie olejem opałowym Ekoterm, o którym więcej przeczytać można w artykule “Olej grzewczy Ekoterm – doskonała alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania”.

Jednak, aby móc cieszyć się bezawaryjnym korzystaniem z instalacji grzewczej, niezbędna jest niezawodna infrastruktura. Do jej podstawowych elementów należą pojemniki na olej opałowy. Różnorodne modele zbiorników olejowych dostępnych na rynku, cechują się przede wszystkim dużymi pojemnościami, które umożliwiają stworzenie rezerw paliwa na długie okresy grzewcze. Ponadto wyróżnia je także łatwy pobór surowca, a dzięki specjalnym systemom monitorującym, informują o parametrach przechowywanej zawartości. Funkcjonalne zbiorniki na olej opałowy sprawdzają się zarówno w budynkach mieszkalnych,  jak i wielkopowierzchniowych zakładach produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *